Inteligentny system spalania paliw stałych na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) w Zabrzu

W dniach 19-21 listopada 2009 odbyły się w Brukseli, 58 Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels INNOVA 2009". Targi gromadzą innowacyjne rozwiązania niemal z całego świata.

Na targach tych "Inteligentny system regulacji procesu spalania paliw stałych w kotle małej mocy dla ogrzewnictwa indywidualnego" - oparty na sterowniku eCoal.pl i palniku retortowym BRUCER - zdobył przy dużej konkurencji złoty medal.

Złoty medal w Brukseli

System składa się z trzech zasadniczych części :

  • adaptacyjny, tygodniowo-pogodowy sterownik typu eCoal.pl,
  • wielopaliwowy zespół podajnika z palnikiem typu BRUCER,
  • wentylator o starannie dobranej charakterystyce pracy.

Istotą innowacyjności sterownika jest to, że umożliwia płynną regulację pracy kotła w zakresie od kilku kW do mocy znamionowej - stan podtrzymania jest stanem wyjątkowym pracy kotła.

Sterownik ponadto dobiera optymalną ilość powietrza potrzebną do spalania paliwa na podstawie analizy pomiarów temperatury spalin. Parametry spalania dobierane są automatycznie bez żadnych działań serwisowych czy obsługowych.

Konstrukcja palnika typu BRUCER pozwala na podawanie i spalanie z niskim nadmiarem powietrza różnych paliw stałych o granulacji 0 - 35 mm, takich jak: miał, groszek, ekogroszek, zboża, pelety i inne oraz ich mieszaniny w dowolnych proporcjach.

Charakterystyka dobranego wentylatora zbliżona jest do liniowej, umożliwia to podawanie właściwych do potrzeb dawek powietrza.